Prezentace průzkumu Ipsos o protikuřáckém zákonu: Vše je jinak ! A zásadně jinak!

4. 06. 2018 8:03:30
Když dva vidí totéž a přitom to komentují zcela rozdílně! U videa s prezentací průzkumu o protikuřáckém zákonu jsem se královsky pobavil komentářem autorů. Můj komentář uvádí věci na pravou míru a upozorňuje na klíčová zjištění!
Doprovodný průzkum agentury Ipsos a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy k situaci po necelém roce platnosti tvrdého protikuřáckého zákona najdete zde:http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pruzkum-se-zakazem-koureni-v-restauracich-souhlasi-71-pct-lidi/1626105

A to včetně kompletní prezentace - videokonference s komentovanými 14 obrázky.

Je těžké udělat zcela správně statistický průzkum, opravdu těžké. A odhaduji, že tento průzkum je opravdu dobře udělán. A po dopracování může být pro informaci veřejnosti i politiků obrovsky přínosný.

Ovšem ještě mnohem těžší je interpretovat správně jeho výsledky, aby interpretace byla podložená, aby obsahovala skutečně to podstatné a zajímavé, co výzkum přinesl. A to vše interpretovat s odpovídající mírou vehemence a vědecké pokory, odpovídajicí miře jistoty zjištěných souvislostí a dat.

Už dlouho jsem neviděl tak zavádějící. interpretaci výsledků, ke kterým se ve statistickém průzkumu došlo. Vlastně ano - ministr Vojtěch ve čtvrtek - viz zde (podrobně dole)

Všimněte si při sledování videa tří klíčových momentů. Okomentuji je po svém.Zbytek jsou (dle mne) vedlejší věci a nestojí za shlédnutí:

Moment č1. Shrnující úvodní obrázek

Ten má v posluchačích navodit dojem, že i při platnosti tvrdého protikuřáckého zákona se do restaurací a hospod chodí dokonce více, tak co byste chtěli, že?

Autoři nabízejí různá dílčí vysvětlení bez určení velikosti jejich vlivu, ale nakonec musí s holou pravdou ven.Srovnání let 2015 a 2018 je drtivě ovlivněno silnou hospodářskou konjukturou poslední roku či dvou let a lidé si mohou zásadně více dovolit chodit do restaurace.

Tento kladný faktor plných peněženek (dle mne) pak nepřebijí žádné vedlejší faktory s jasně negativním působením na tržby (a to ani dohromady), tedy ani tvrdý protikuřácký zákon. Zavedení zákona bez této šťastné souhry okolností by způsobilo nesrovnatelně větší odpor zákazníků i majitelů hospod.

Autoři říkají, že ti, co dříve do hospody nechodili kvůli zakouřenému vzduchu, nyní už aspoň občas dorazí, to je očekávaná věc.Ale co ti, co náhle kvůli povinně čistému vzduchu nechodí tak často, nebo vůbec? Třeba proto, že jim zdravotní stav nedovoluje při kouření stát, nebo by na mrazu (či vedru) při častých přechodech z tepla do zimy mohli chytnout nějakou nemoc cest dýchacích - v jejich věku možná nemoc poslední? Kolik jich tímto "venčením" onemocní a kolik nás to stálo?Osobní zážitek: Mluvil jsem s paní vrchní ( ta restaurace má důsledně oddělenou nekuřáckou část se vzduchotechnikou) , která měla skoro slzy v očích, když mi při první návštěvě po začátku platnosti zákona říkala, že musela ten stůl 6 vetchých staříčků štamgastů vyndat ven na terasu (a to bylo jen sychravé jaro).

Doufám, že autoři rozpitvají změny chování nespokojených někdy později podrobněji, to by mne tedy velmi zajímalo.Nejspíše alespoň část z nich kouří a pije více doma, kde je partner a děti - to bychom si tedy opravdu pomohli.

Moment č.2 První obrázek s podrobnostmi

Tady se potrháte smíchy nebo rozzuříte nad tím, jak s vámi manipulují jako Rudé právo - každý podle nátury.Autoři mlčky přejdou podstatné a věnují se naprosto druhořadému.Jasně tu přitom vidíte, že počet lidí , kteří zákon odmitají, zcela radikálně vzrostl přesně ve chvíli,kdy jeho účinky lidé na vlastní kůží pocítili po jeho schválení v r. 2017 . Ukazuje to průzkum v r.2018 ( třetí sloupec grafu, spodní 2 červená pole: 12 procet radikáních a najednou 17 % umírněných odpůrců )

V r 2012 bylo jen 21% odpůrců, v r 2015 jen 22% odpůrců, v r 2018 najednou už 29% odpůrců! A jsou to nejen kuřáci, ale i liberální nekuřáci ! (čtvrtý a pátý sloupec grafu).

A jakpak by - drazí autoři - vypadaly výsledky, pokud bychom vynechali ty, kteří do hospody vůbec nechodí nebo chodí jen zcela výjimečně? To bychom se asi divili. A přitom jen názory těchto lidí jsou relevantní v této věci, protože jen těchto lidí se změny dotýkají! Je to stejné, jako kdybyste zjišťovali názor na aktuální změnu pravidel ve fotbale u lidí, kteří v životě na na fotbale nebyli nebo na něm byli jednou. Samozřejmě můžete z nich vymámit odpověď a dát si ji do průzkumu, ale je k ničemu, protože o fotbale nic neví a jejich odpověď vám jen pokřiví průzkum. A nejspíše (páč o tom nic neví) vám raději řeknou, že jim současná změněná pravidla vyhovují, ať od vás mají pokoj. Zkusme se podívat kolik jich je a odhadnout výsledek!Kolik jich je lze zjistit snadno, říká to dalši obrázek prezentace.

Z druhého sloupečku vyčteme, že po odečtení těch , co do hospod nechodí nebo chodí výjimečně, zůstane jen 55 % občanů! Lze se jen domnívat , že by možná i většina této části patří mezi odpůrce zákona nebo alespoň, že je situace hodně vyrovnaná. Což se nedozvíme, bez toho aby nám to autoři vyhodnotili. Pro ně je to velmi snadné a bylo by to i velmi žádoucí vědět !!!

Zkusme to zatím vlastními silami.Takže co víme : průzkum je od 15 let, takže zahrnuje asi 8 miliónu Čechů. Po vyloučení těch co do hospody téměř nechodí (těch je 45%) zůstane 4,4 miliónu lidí, které zákon zajímá a dotýká se jich. Odpůrců zákona je 29% , což je 2,3 miliónu (z toho 1 milión zásadních odpůrců)

JE TEDY VELICE DOBŘE MOŽNÉ, ŽE VĚTŠINĚ SKUTEČNÝCH NÁVŠTĚVNÍKŮ HOSPOD NOVÝ ZÁKON VADÍ!

Nebo je výsledný poměr opůrců a příznivců alespoň velmi vyrovnaný.

Protože odpůrců je 29 % , což je více než polovina z oněch 55% lidí , kteří do hospody chodí více než výjimečně. Je však možné že odpůrci jsou v nějaké překvapivě větší míře i mezi těmi co do restaurací nechodí nebo chodí výjimečně.

Výzkumníci by to měli zanalyzovat a říci, jak to je, nebo nám zpřístupnit svá data a uděláme si to sami. Vyzývám je k tomu!

Trocha filozofie: Je to letos takový rok 29 % -ních menšin! Jedna pohodlně vládne celému národu, druhá je naopak nedůstojně otužována vyháněním ("venčením") od piva na mráz a pomoci se nedovolá . Politici mají problém! Kdopak to schválil ? A kdo pak okamžitě - když loni viděl všeobecnou lidovou nespokojenost - sliboval po volbách zmírnění a vnitřní kuřárny? Bude líp? Uvidíme.

Moment č.3 - nastává několikrát při větě že jen 12% obyvatel je velmi nespokojených a že je jich pořád stejně. (viz stejný obrázek výše) Jako by bylo vše stále stejné - odpor nevzrostl.

No to je gól! HLUBOKÝ OMYL ! V letech 2012 a 2015 to bylo salónní povídání výzkumníkům do ouška o tom, že bych byl velmi nespokojen, kdyby mi zakázali sedět u piva s cigárkem. TEĎ JSEM reálně s cigárkem na mrazu a dešti či vedru ve stoje,často bez piva, které není kam postavit . A takových lidí je u nás nejméně MILIÓN . NEMÁTE POLITICI STRACH , ŽE VÁS NEZVOLÍ? Slibili jste podpořit kuřárny dokonce svými poslaneckými podpisy a pak jste couvli!

Nechápu přitom, co se vlastně řeší!, Když si do kuřárny půjde zakouřit v pokojové teplotě jen kuřák. Nikdo jiný tam nepůjde. A pro obsluhu a nekuřácké hosty se přitom vůbec nic nezmění!

Je pak nějaký rozumný důvod být proti? Není.

ZlLÝ SEN!

Zasnil jsem se a představil si, že kuřáci jednoho dne prosadí, že nekuřáčtí hosté restaurací budou muset konat svoji potřebu pouze ve venkovních mobilních záchodcích Toi-Toi, protože pobyt na čerstvém vzduchu prospívá zdraví. Budeme pak podobně spokojeni jako teď oni.

Jsem totiž celoživotní nekuřák.

ZCELA VÁŽNĚ:

Situace má snadné a seriózní řešení - reprezentativní výzkum o názoru občanů na navrhované změny, tedy kdo je pro kuřárny, kdo je pro případné malé venkoské hospody bez zákazu kouření, atd, za jakých podmínek - s výčtem variant a podobně. Tento průzkum ani žádný jiný toto neřešil.

A občané si docela často navrhované změny pletou s návratem k původnímu stavu, kdy kuřáci mohli mezi nekuřáky kouřit.. K podstatě věci ( kuřárny) nejsou žádné informace o postoji obyvatel !!!! Navíc věřím , že lidé by byli PRO!

Doplněno 9.6.2018: Tato hypotéza (souhlas občanů se zmírněním zákona) potvrzena čerstvým průzkumem pro Denik.cz - vice info v diskuzi.

P.S. Obdobné alibi pro neschválení kuřáren měl poskytnout v načasované mediální palbě také jiný a to každoroční průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ) věnovaný kouření. O ten výzkum se opíralo vystoupení p .ministra Vojtěcha ve stejný den. Vystoupení bylo natolik pikantní ministrovými vývody (pokles počtu kuřáků o 3.5 %), že si o něm určitě přečtěte zde: Jak ministr zdravotnicví Vojtěch mluvil o protikuřáckém zákonu, a procenta plakala

Autor: Jiří Žamboch | pondělí 4.6.2018 8:03 | karma článku: 43.82 | přečteno: 8612x

Další články blogera

Jiří Žamboch

Neuvěřitelná perla dne - šokující rozhovor Drtinové s p. Cajthamlovou!

Nepopsatelně zábavný rozhovor s bývalou bohyní pořadů o hubnutí Cajthamlovou, při kterém se skvěle pobavíte a nebudete věřit vlastním uším!

30.10.2018 v 7:22 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 4276 | Diskuse

Jiří Žamboch

Prohlášení skupiny senátorů k podpoře přijetí 50 syrských sirotků do ČR (20.09.2018)

Kdo přesně prohlášení podepsal? Jak zajímavé je zdůvodnění? Jaká je stranická příslušnost podepsaných? Hraje nebo nehraje příslušnost ke straně u senátorů jako silných osobností svou roli, nebo jde málo významný údaj?

25.9.2018 v 16:06 | Karma článku: 43.44 | Přečteno: 2604 | Diskuse

Jiří Žamboch

Aktivistický Senát tedy žádnou pojistkou demokracie není!

Šilenou a nepřijatelnou manipulaci p.Šojdrové ctihodní pánové s šedinami a s bohatými životními zkušenostmi nejenže šmahem neodmítli, ale podstatná část z nich -zatím skoro polovina - se za ni postavila.

20.9.2018 v 20:44 | Karma článku: 43.83 | Přečteno: 1856 | Diskuse

Jiří Žamboch

Jan Moláček, nadšen nápadem přijetí 50 sirotků, opovrhuje svými spoluobčany

Velmi mne nadzvedlo provokativní ironické novinářské sci-fi, sepsané p.Moláčkem, které šťavnatě popisuje ,co by se dělo, kdyby se realizoval ujetý hrubě manipulativní nápad p.Šojdrové.

18.9.2018 v 9:46 | Karma článku: 43.60 | Přečteno: 2148 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Sním či bdím? Idnes o konfliktu na hranicích pásma Gazy

Doslova šok pro mě před pár minutami připravila moje milovaná idnes.cz, která zveřejnila článek o aktuální situaci na hranicích Izraele s pásmem Gazy.

12.11.2018 v 18:50 | Karma článku: 20.10 | Přečteno: 305 | Diskuse

Vilém Barák

Obětujeme za Ukrajinu trochu svého sádla?

V souvislosti s "volbami" uspořádanými 11.11.2018 na území Luhanské a Dombaské oblasti Ukrajiny považuji za vhodné znovu otevřít téma agrese Ruska a nutnosti nepolevovat v jejím odmítání. Od roku 2014 se nic nezměnilo.

12.11.2018 v 14:34 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 803 | Diskuse

Ivan Zahrádka

Afghánské odcházení pana Lubomíra Zaorálka

Kdo má panu Zaorálkovi za zlé, že nechápe, že jeho historická chvíle pominula a že si i na tyto afghánské věci mohl a měl jaksi viditelněji vzpomenout v době, když byl ještě u moci?

12.11.2018 v 11:25 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 620 | Diskuse

Jan Dvořák

Nenechme se ohlupovat Babišovým populismem!

Premiér Babiš se v posledních dnech chová, jakoby sněmovní volby byly na spadnutí. Vyšrouboval populistické manýry na nejvyšší stupeň s cílem stát se absolutním miláčkem prostého davu.

12.11.2018 v 10:02 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jaromír Petřík

Dopadne Milan Kundera stejně jako Jarek Nohavica?

Současný mainstream je nepříčetný ze setkání Andreje Babiše s Milanem Kunderou. Problém však je, že nejen Andrej Babiš se v minulosti zapletl s komunistickým režimem, Milan Kundera byl členem KSČ v letech 1948-1950.

12.11.2018 v 9:23 | Karma článku: 33.86 | Přečteno: 1001 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 42.35 Průměrná čtenost 3526

Zajímá mne ledacos - a o tom nejzajímavějším,co se mne skutečně vnitřně dotklo, bych chtěl psát něco zajímavého.

Najdete na iDNES.cz