Video na MS ve fotbale - zásadní pokrok ke spravedlnosti s jasnými rezervami.

13. 07. 2018 11:58:33
Vyšší spravedlnost s nemalým zdržováním, nejednotná pravidla používání, konec informační převahy diváků na stadionu nad rozhodčím, proč technika nehlásí i další zásadní situace- třeba ofsajd, když to umí ?

MS světa ve fotbale v Rusku umožňuje rozhodčím využívat ve všech zápasech video. Což dnes ještě není obvyklé ani v nejlepších ligových soutěžích v Evropě.
Využívání videa opravdu přináší vyšší spravednost do rozhodování.
Má to spoustu příjemných důsledků.
Video je a hlavně bude bičem na bohaté kluby, že musí (nebo alespoň daleko častěji budou muset) vyhrávat zápasy na hrou na hřišti a ne s pomocí rozhodčího.
Je bičem na rozhodčí, jejich chyb musí ubýt, pokud mají možnost vidět opakování situací. A za takové chyby mohou být přísněji trestáni.
Je bičem na hráče s oblibou simulující či protestující (často jsou to hvězdy, protože jim se simulování snadněji promíjí).
Je požehnáním pro fotbal, protože spravedlivý fotbal baví diváky mnohem více než typické darování gólu či gólové situace (např. penalty ideálního trestného kopu, nespravedlivého vyloučení soupeře) ve prospěch papírově silnějšího a bohatšího mužstva a následné nudné dohrávání zápasu z povinnosti při pečlivé obraně silnějšího mužstva.

V neposlední řadě ale také odstraňuje překvapivou převahu diváků na stadionu nad rozhodčím (a i nad hráči na hřišti)
Jistě si vzpomínáte na obrovské tragédie, kdy při fotbalových utkáních po celém světě docházelo po sporných verdiktech rozhodčích k hromadným bitkám diváků často se spoustou mrtvých. A při hledání způsobů jak nejitřit vášně v hledišti se používal i zákaz opakování sporných situací na velkoplošných obrazovkách (dodnes myslím platí v Česku na hokejových stadionech)
Dnes je to však kontraproduktivní. Divák si při mistrovství světa pustí v hledišti na chytrém mobilu přímý televizní přenos a ví o sporném zákroku více než rozhodčí. Paradoxně rozhodčí a hráči na hřišti jsou těmi, kdo o sporném zákroku či ofsajdu ví z celého stadiónu (a z celého světa!) nejméně!

Velkým problémem byl nejednotný metr kdy a jak video používat.
Je využití bylo plně v moci hlavního rozhodčího. A to není dobře. I nejlepšího rozhodčího typu Collina občas šálí zrak. Ale cítí se jistý a video nepoužije přes protesty chumlu hráčů a pískot publika.
Tenis ukazuje cestu. Je třeba dát mužstvu, které se cítí poškozeno, možnost vyžádat si jeho použití.
Je otázkou kolikrát. Jednou za zápas? Jednou za poločas? Nebo (po vzoru tenisu) i vícekrát až třeba do první neúspěšné reklamace verdiktu? V tom zase hraje významnou roli faktor zdržování a rozkouskování hry. Lidé chtějí sice spravedlivou ale také hlavně co nejplynulejší zajímavou hru bez zbytečných prostojů.
Jakým způsobem žádat? Jednoduše, třeba jako v hokeji. Právo může mít třeba kapitán nebo hlavní trenér. Projeví ho například na dálku (aniž by k rozhodčímu musel běžet) jasným gestem. Např. zvednutím obou rukou nad hlavu a vytvoření z prstů obdelnik -tedy symbolickou obrazovku.
Na gesto kapitána mohou upozornit rozhodčího bližší hráči mužstva.

Komunikace rozhodčího s pomocí vysílaček je OK.
Není v pořádku to, že on situaci znovu nevidí ale spoléhá se na názor videorozhodčího. Ten se tím de fakto stává hlavním rozhodčím zápasu a to vůbec není žádoucí. Ovšem žádoucí není ani pobíhání hlavního rozhodčího někam daleko k monitoru kvůli každé sporné situaci. To mi dost vadilo.
Je určitě v technických možnostech mít alespoň chytrý mobil v kapse, nebo lépe nějaké chytré brýle, které si sudí nasadí a na které mu situaci rozfázovaně promítnou.
To by situaci vyřešilo. Pak by nevadilo téměř nikomu nevadilo i více situací za zápas řešených videem.

Možnosti techniky jsou dnes obrovské.
Dle mého názoru by zvládla i přesné posuzování tak složitého pravidla jako je pravidlo o ofsajdu.
Alespoň toho původního jednoznačně definovaného pravidla. Dnes se výklad pravidla o ofsajdu změnil ve volný a nejasný připomínajíci pak ve výsledku "spravedlnost" asi jako v hodnocení v krasobruslení.
Prapůvodní ofsajd je zhodnocením situace v okamžiku dotyku hráče s míčem.
Ten se počítačově dá rozpoznat jako každá situace, kdy míč změní směr či rychlost pohybu či současně třeba i rotaci. Samozřejmě je nutno rozlišit od dotyku míče se zemí.
Tak jako jestřábí oko v tenise takto pozná okamžik dotyku tenisáku s kurtem, na kamerách vidí rychlost dopadu i prohnutí a tedy dotykovou plochu a její obrys . Nebo dokáže přesně vypočítat největší prohnutí v okamžiku dopadu ze směru pohybu, rychlosti, rotace a znalosti mechaniských znalostí použitých míčků pomocí počítače.
Také ve fotbale stačí v reálném čase při každém dotyku jakéhokoliv hráče s míčem zkontrolovat, kdo se míče dotkl a jaké je postavení všech hráčů na ploše. Při použití několika kamer a při možnosti dát jich několik pod střechy tribun (prakticky letecký pohled), je minimální množství sporných nerozhodnutelných situací, způsobených zákryty hráčů při skrumážích. A sudímu může ve sluchátkách pípnout ofsajd popř. sporná situace na hranici ofsajdu (nejasná kvůli velkému chumlu hráčů či třeba není jasné zda se míče dotkl útočící či bránící hráč).

Lze také technicky místo čistě obrazových informací zapojit i třeba čipy do kopaček hráčů a do míčů (viz třeba biatlon) a tím zdvojit posuzování polohy hráčů a míče.
Rozhodně je to v možnostech techniky už dnes a umožnilo by to vyřešit spravedlivě další zásadní momenty přímo ovlivňující uznání či neuznání gólu.

V každém případě jsem videem nadšen a moc se těším na jeho častější a chytřejší používání.

Autor: Jiří Žamboch | pátek 13.7.2018 11:58 | karma článku: 19.03 | přečteno: 792x

Další články blogera

Jiří Žamboch

Neuvěřitelná perla dne - šokující rozhovor Drtinové s p. Cajthamlovou!

Nepopsatelně zábavný rozhovor s bývalou bohyní pořadů o hubnutí Cajthamlovou, při kterém se skvěle pobavíte a nebudete věřit vlastním uším!

30.10.2018 v 7:22 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 4446 | Diskuse

Jiří Žamboch

Prohlášení skupiny senátorů k podpoře přijetí 50 syrských sirotků do ČR (20.09.2018)

Kdo přesně prohlášení podepsal? Jak zajímavé je zdůvodnění? Jaká je stranická příslušnost podepsaných? Hraje nebo nehraje příslušnost ke straně u senátorů jako silných osobností svou roli, nebo jde málo významný údaj?

25.9.2018 v 16:06 | Karma článku: 43.98 | Přečteno: 2695 | Diskuse

Jiří Žamboch

Aktivistický Senát tedy žádnou pojistkou demokracie není!

Šilenou a nepřijatelnou manipulaci p.Šojdrové ctihodní pánové s šedinami a s bohatými životními zkušenostmi nejenže šmahem neodmítli, ale podstatná část z nich -zatím skoro polovina - se za ni postavila.

20.9.2018 v 20:44 | Karma článku: 44.31 | Přečteno: 1952 | Diskuse

Jiří Žamboch

Jan Moláček, nadšen nápadem přijetí 50 sirotků, opovrhuje svými spoluobčany

Velmi mne nadzvedlo provokativní ironické novinářské sci-fi, sepsané p.Moláčkem, které šťavnatě popisuje ,co by se dělo, kdyby se realizoval ujetý hrubě manipulativní nápad p.Šojdrové.

18.9.2018 v 9:46 | Karma článku: 44.00 | Přečteno: 2213 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Josef Hnidzik

Triumfální výhra Motoru nad Jihlavou!

Vzájemné souboje hokejových Budějovic s Jihlavou spojuje velká rivalita. V poslední době měli výrazně navrch právě hráči Dukly. Tento ročník, zdá se, dává na negativní sérii pomalu zapomenout. Snad.

17.1.2019 v 16:47 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 254 | Diskuse

Michal Konečný

Draci

V pohádkách se to draky jen hemží. Zato vědecká fronta se fenoménu draků ostentativně vyhýbá, i když jinak zkoumá kdejakou kravinu.

14.1.2019 v 10:19 | Karma článku: 9.94 | Přečteno: 213 | Diskuse

Karol Wild

O mistryni světa v aerobiku

Nejsem fandou aerobiku, ale k zamyšlení se nad ním mě přivedl výborný článek redaktorky MF Dnes Scarlett Wilkové. která napsala o třech českých mistrech světa. Mezi nimi o Adéle Citové.

12.1.2019 v 18:08 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 492 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypťané jásají

Národ žije fotbalem a má k radosti důvod víc než pádný. V úterý (8/1) bylo rozhodnuto, že v zemi pyramid se bude konat letošní mistrovství Afriky v kopané. Místo Kamerunu, který stavebně nestíhal.

11.1.2019 v 11:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 413 | Diskuse

Josef Hnidzik

Hoši, bojujte za Motor! A co my?

Již šestou sezónu se Motor pokouší dostat ze spárů houští a bažin "prvoligového pralesa". I letos, zdá se, to bude cesta nesmírně náročná. Několikrát jsme byli uštknuti neznámým hadem, přesto stále žijeme. Můžeme se odtud dostat.

10.1.2019 v 17:54 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 307 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3553

Zajímá mne ledacos - a o tom nejzajímavějším,co se mne skutečně vnitřně dotklo, bych chtěl psát něco zajímavého.

Najdete na iDNES.cz