Metnarova diplomka a její (ne)os(t)udná strana 52

6. 09. 2018 8:05:02
Kolosálně špatné citování zdrojů ministr uprostřed prázdnin ustál po předběžných posudcích.Uvedl však všechny zdroje své práce v seznamu použité literatury? Stránku, která byla zveřejněna a udivila autory článku z ČT,rozebírám zde

Jak to začalo

V polovině letošních prázdnin byly zveřejněny velké pochybnosti kolem diplomové práce ministra vlády za hnutí ANO p.Metnara. Odstartoval ji článek redaktorů České televize, ve kterém rozebírají hlavně prapodivný a nedostatečný způsob citování cizích zdrojů, ze kterých Metnar přebírá celé stránky textu, mírně je v nepodstatných slovech upravuje a prakticky téměř neuvádí, že jde o převzaté pasáže . Tím, že na nich ale alespoň občas uvádí citaci zdroje (ovšem bez uvedení přesného uvedení , která přesně pasáž je převzata) budí v běžném čtenáři vědeckých prací zvyklém na obvyklé způsoby citování falešný dojem, že téměř všechny takové stránky jsou jeho osobní dílo.

Celý zajímavý článek najdete zde:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2546773-take-diplomova-prace-ministra-metnara-vzbuzuje-pochybnosti-klasicky-plagiat-ale-neni

Článek způsobil velký rozruch, podle mnoha renomovaných vysokých škol a odborníků bylo už samotné takové zacházení s citacemi těsně u samé hranice plagiátorství, ne-li už za ní.Ministr svou práci několik dní studoval a nechal si vyhotovit předběžný posudek od vysoké školy, kde ji vypracoval a obhájil.Předběžný závěr posudku byl, že se plagiát nejedná.Obrovským úskalím je opravdová předběžnost závěru. Seriózní ověřování u práce vypracované tak dávno je o několik řádů časově i finančně náročnější než u soudobé diplomky. Soudobou diplomovou práci přehodíte specializovanému softwaru, který ji srovná s jinými pracemi i s obrovským množstvím dalších zdrojů informací na internetu a poté experti dořeší nalezené indicie a rozpory a vyhodnotí je.U této práce je podobný sw skoro k ničemu. Samotná práce je pouze v papírové podobě a je třeba ji digitalizovat, což je ten nejmenší problém. Větším je dohledat a digitalizovat také všechny papírové zdroje, o které se opírá. Bez toho je sw téměř k ničemu. A největším problémem je že v té době i spousta vědeckých i běžných zdrojů, ze kterých mohl autor čerpat byla také dostupná jen papírově. A to je téměř neřešitelné. Hledat, pročítat , tipovat. Sysifovská práce. Závěr není vlastně nikdy zcela konečný, pokud říká, že práce není prokázaným plagiátem.

Nevime si rady

Autoři článku z České televize udělali jednu zajímavou věc. Ofotili a zveřejnili stránku 52, která bez jakékoliv citace se jim zdála dost podezřelá zasvěceností poznámek a informací, které se však nevyskytovaly v hlavním zdroji Metnarovy práce - knize P.Musílka Trhy cenných papírů z r. 2002.Autoři z ČT píší, že například ani neumí najít zdroj informací o činnosti MuDr Vokrouhleckého.Prostě nabídli hlavolam k řešení veřejnosti, se kterým si sami nevěděli rady.

Jak to prozatím skončilo

Následovala známá tiskovka , kde p. ministr jako první z diplomkových nařčených svou pozici zatím ustál díky předběžnému posudku školy, posypání si popelu na hlavu za prachbídné citování a omluvu.Na celé tiskovce byly zajímavé jen závěrečné dotazy České televize, které nebyly zodpovězeny, Ministr místo odpovědí spustil kolovrátek frází a opakování předchozích odpovědí a pak byly dotazy utnuty . A to fakt nemám rád. Za ČT se ptal známý Daniel Stach. Tiskovku (8 minutovou) naleznete zde, hodně doporučuji shlédnout:https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/metnar-kvuli-diplomove-praci-nerezignuje-za-chyby-se-omluvil-video/1646466

Musíme si pomáhat

Už určitě tušíte, že tuto výzvu jsem nemohl nepřijmout.Nemíním dokazovat nebo hodnotit , zda celá práce je plagiát nebo ne, to ať posoudí jiní.Ne že by to na základě jediné stránky, kterou zveřejnila ČT, také nebylo možné.Jistá je ale jedna podstatná věc:

Prohlášení

Ministrova práce určitě jako každá diplomová práce obsahuje na jedné z prvních stran ministrem podepsané prohlášení ve smyslu, že práci vypracoval sám a že veškeré zdroje, ze kterých čerpal, uvedl v seznamu literatury a řádně je ve své práci cituje.

Pátrání

Začal jsem usilovně a chytře hledat na internetu v době diplomky existující zdroje a informace. Po dvou večerech jsem s dávkou štěstí zjistil následující:

Tady vidíte stránku 52 s barevně vyznačenými částmi (červenou a zelenou)

Červená část

Červená část se prakticky shoduje (až na obvyklé drobné změny autora) s tímto zdrojem :

Článek v Euro rubrika Byznys nazvaný Zklamaný liberál z 3. srpna 2001, 13:18 - Roman Pospíšil

Jde o článek o Tomáši Ježkovi: odkaz zde: https://www.euro.cz/byznys/zklamany-liberal-817125

Píše se v něm mimo jiné:"Dnes tvrdí , že největším neštěstím transformace bylo „nepřispění právníků.Jako předseda prezidia Fondu národního majetku prosazoval větší regulaci investičních fondů. Z popudu tohoto orgánu tehdejší šéf České spořitelny Jaroslav Kohoutek navrhoval, aby zakladatelé fondů museli prokazovat původ peněz a aby bylo zakázáno křížové vlastnictví bankovních akcií."

Zde vidíte červené prakticky shodné části se str. 52:

Zelená část

Je ona slavná část s podtrženým výskytem slov MUDr. Voklouhlecký.

Zde se podařilo najít shodu s publikací , která je výstupem několikaletého grantu týmu p. Musílka GA 402/02/1308

Zde je onen zdroj: https://nb.vse.cz/kbp/TEXT/Grant_krize_2a.pdf

Na stránce 121 najdete:

Jde o tento grant a tuto publikaci (odkaz na její 1.část je zde): https://nb.vse.cz/kbp/TEXT/Grant_krize_1a.pdf

Shoda je zde zcela doslovná!!

Co je podstatné?

V seznamu zdrojů je ale jen jediná publikace p. Musílka : Trhy cenných papírů (2002). Tato zde chybí. A také v něm chybí jakýkoliv článek z EURO ročník 2001.

Co říci závěrem?

Je samozřejmě možné, že ministr najde v některémi zdroji , který v práci uvedl, také tyto podtržené věty a formulace ze str.52 , které skutečně třeba mohou pocházet i z jiného zdroje ( což se mu ale velmi pravděpodobně nepodaří ) . Tím by nade vší pochybnost ukázal, že tyto podtržené části jedné stránky jeho diplomky nemusí zbytečně vzbuzovat pochybnosti o jím podepsaném prohlášení.

Babišova obhajoba totiž zněla:

„Co jsem četl, jeho diplomka i podle expertů plagiát není, protože použitou literaturu uvedl ve zdrojích.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/metnar-diplomova-prace-analyza-zdroje-citovani-ministr-obrany-pv0-/domaci.aspx?c=A180727_094247_domaci_kop&setver=full

Autor: Jiří Žamboch | čtvrtek 6.9.2018 8:05 | karma článku: 41.60 | přečteno: 1511x

Další články blogera

Jiří Žamboch

Neuvěřitelná perla dne - šokující rozhovor Drtinové s p. Cajthamlovou!

Nepopsatelně zábavný rozhovor s bývalou bohyní pořadů o hubnutí Cajthamlovou, při kterém se skvěle pobavíte a nebudete věřit vlastním uším!

30.10.2018 v 7:22 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 4446 | Diskuse

Jiří Žamboch

Prohlášení skupiny senátorů k podpoře přijetí 50 syrských sirotků do ČR (20.09.2018)

Kdo přesně prohlášení podepsal? Jak zajímavé je zdůvodnění? Jaká je stranická příslušnost podepsaných? Hraje nebo nehraje příslušnost ke straně u senátorů jako silných osobností svou roli, nebo jde málo významný údaj?

25.9.2018 v 16:06 | Karma článku: 43.98 | Přečteno: 2695 | Diskuse

Jiří Žamboch

Aktivistický Senát tedy žádnou pojistkou demokracie není!

Šilenou a nepřijatelnou manipulaci p.Šojdrové ctihodní pánové s šedinami a s bohatými životními zkušenostmi nejenže šmahem neodmítli, ale podstatná část z nich -zatím skoro polovina - se za ni postavila.

20.9.2018 v 20:44 | Karma článku: 44.31 | Přečteno: 1952 | Diskuse

Jiří Žamboch

Jan Moláček, nadšen nápadem přijetí 50 sirotků, opovrhuje svými spoluobčany

Velmi mne nadzvedlo provokativní ironické novinářské sci-fi, sepsané p.Moláčkem, které šťavnatě popisuje ,co by se dělo, kdyby se realizoval ujetý hrubě manipulativní nápad p.Šojdrové.

18.9.2018 v 9:46 | Karma článku: 44.00 | Přečteno: 2213 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Jak se rádoby elitáři chovají antidemokraticky

Jestli si myslíte, že tzv. rádoby elitáři by tu vytvořili lepší svobodu a demokracii, než je tu teď, tak jste na velkém omylu. Když slyším jejich vyjádření, tak vše u nich směřuje k pravému opaku, než je svoboda a demokracie.

19.1.2019 v 4:39 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 140 |

Lumír Vitha

Palach - černé svědomí "horšolidí"

50 let po zoufalém činu Jana Palacha může, alespoň zatím, český občan skutečně říkat, co chce. Už jen proto jeho oběť rozhodně zbytečná nebyla. Sice to dost dlouho trvalo, ale nakonec se stalo.

18.1.2019 v 23:48 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 315 | Diskuse

Tomáš Kučera

Opožděná pochodeň.

Tak dnes se pokusil upálit na Václavském náměstí v Praze 54 letý muž, který dle policie neměl politický motiv. Pokusíme se objasnit, o co tu vlastně šlo.

18.1.2019 v 22:29 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jan Dvořák

Seriál Klinika skončil. Definitivně?

Někdy se nechováme dost vlastenecky. Obdivně vzhlížíme k nekonečným zahraničním seriálům z policejního a soudního prostředí, a přitom si neuvědomujeme, že srovnatelné kousky nám nabízí i domácí prostředí.

18.1.2019 v 18:35 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jan Zíma

Arogance našich aktivistů blízko bodu společenského varu.

Jen v čechách je možné, aby banda flákačů, uživatelů drog a anarchistů patřících k radikální Antifě, mohla uvázat šátky a říct. "My jsme aktivisté!". A zablokovat něčí majetek.

18.1.2019 v 17:28 | Karma článku: 39.17 | Přečteno: 1107 |
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3553

Zajímá mne ledacos - a o tom nejzajímavějším,co se mne skutečně vnitřně dotklo, bych chtěl psát něco zajímavého.

Najdete na iDNES.cz